Pazarlama ve İşlemsel E-postaların Karşılaştırılması

Temelde, pazarlama e-postaları ve işlemsel e-postalar farklı amaçlara hizmet etmektedir. Ancak ikisi arasındaki farkın bulanıklaştığı bazı noktalar vardır. Bu yazıda size pazarlama e-postaları ve işlemsel e-postalar arasındaki farkları basit ve açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. 

Peki gerçekten nedir bu pazarlama e-postaları ve işlemsel e-postalar arasındaki farklar?

Pazarlama e-postası nedir?

Pazarlama e-postası, kısaca ticari amaçlı gönderilen e-postalardır diyebiliriz. Hani sürekli yeni içerikler düzenleyerek gönderdiğiniz ama çoğu zaman gönderdiğiniz kişinin açmadığı e-postalar var ya işte onlar. Bu tür e-postalar genellikle stratejik olarak bir veya birden fazla alıcıya gönderilir. 

Pazarlama e-postalarına örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Bültenler
 • Hoş geldiniz e-postaları
 • Promosyon ve satış e-postaları
 • Etkinlik davetleri 
 • Ürün güncellemeleri 

İşlemsel e-posta nedir?

İşlemsel e-posta müşterinin bir uygulama veya web sitesinde gerçekleştirdiği işlem sonucunda tetiklenen veya otomatikleştirilmiş e-postalardır. 

İşlemsel e-postalar, e-postayı tetikleyen işlemle ilgili bilgiler içermektedir. İşlemsel e-postaların en yaygın örneklerinden biri satın alınan bir ürünün gönderileceği tarih ve saati içeren gönderim bildirimidir. 

İşlemsel e-postalara örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Şifre sıfırlama
 • Sipariş onayları
 • Gönderim bildirimi 
 • Teslimat onayı
 • Double opt-in 
 • Yasal güncelleme 
 • Diğer promosyon dışı bildirimler

İşlemsel e-postaları kullanıcıların veya müşterilerin bilgi almayı beklediği, müşteri için önemli olan e-postalar olarak düşünebilirsiniz. 

İşlemsel e-postalar zamanlama açısından kritik önemde olması ve genellikle “talep edilen” bir e-posta olması nedeniyle, e-postanızın spam klasörüne düşmediğinden emin olmalısınız. Bu nedenle, işlemsel e-posta akışınızı pazarlama e-postalarınızdan ayırmanız sizin için faydalı olacaktır. 

Pazarlama E-postaları ve İşlemsel E-postalar Arasındaki Farkların Bulanıklaştığı Noktalar

Pazarlama ve işlemsel e-postalar arasındaki farklar her zaman siyah ve beyaz değildir. Bazı işlemsel e-postaların içine pazarlama içeriklerinin de yerleştirildiği örneklerle sık sık karşılaşabilirsiniz. Örneğin, verdiğiniz bir siparişin takip bilgilerini içeren bir e-postada, şirketin yaptığı promosyonlar hakkında da içerikler bulunabilmektedir. Peki bu durum e-postayı, pazarlama e-postası mı yapmaktadır?

Pazarlama e-postası ile işlemsel e-posta arasındaki farkın bulanıklaştığı yer de işte burasıdır. Bunun cevabı genellikle alıcının bulunduğu ülkeye bağlıdır. Eğer alıcı ABD’de bulunuyorsa, e-postanın asıl amacının izleme bilgileri sağlamak olması nedeniyle bu e-posta işlemsel olarak değerlendirilebilir. 

Bununla birlikte, bu e-postanın Kanada’da bulunan birine gönderilmesi durumunda Kanada Anti-Spam Mevzuatı’na (CASL) göre, e-postanın işlemsel olarak değerlendirilmesi için tanıtım bannerlarının kaldırılması gerekmektedir. 

Sonuç olarak, bu e-postaları gönderirken yasal mevzuatlara hâkim olmanız oldukça önemlidir. Eğer yasal düzenlemeler hakkında tam olarak emin değilseniz işlemsel e-postalarınıza promosyon içeriği eklemekten kaçının. 

İyi Bir İşlemsel E-posta Göndermek İçin Yapmanız Gerekenler

E-posta içeriğinizin bilgi amaçlı olduğundan emin olun. Özellikle Kanada’da bulunuyorsanız, işlemsel e-postalarınıza tanıtım içerikleri eklemekten kaçının. Yerel e-posta yasaları hakkında bilgi sahibi olun. E-postalarınıza, müşterilerinizi bir sorunu olması durumunda size ulaşabilmesi için iletişim bilgileriniz ekleyin. İşlemsel e-posta şablonlarını markanızla hizalayın. Konu satırlarınızın yanlış bilgi vermediğinden emin olun. İşlemsel e-postalarınızın müşterilerinize ulaşmasını sağlamak için işlemsel e-postanızı ve pazarlama e-postalarınızı birbirinden ayırın. Alıcının e-postanızı alma nedenini açıkça belirtin. Bounce, açılma oranı ve tıklanma oranı gibi istatistiklerinizi yakından takip edin. 

İhtiyacınız olan cevabı buldunuz mu? Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz Geri bildiriminizi gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz